Ugrás a fő tartalomra

Fábián Janka: Virágszál

Fábián Jankától még sosem olvastam semmit, ám mikor a könyvtárban böngésztem (végre újból kinyitott a nyári szünet után), úgy gondoltam, a Virágszál jó kis olvasmánynak ígérkezik a fülszövege alapján. (Csak ez a könyv volt a polcon az írónőtől.)
Nem csalódtam. Sőt!
Arra számítottam, hogy könnyed, századelős, romantikus családregény lesz, de ennél sokkal többet kaptam! Egy izgalmas krimit, fondorlatos asszonyokkal, eltitkolt szerelmekkel és terhességekkel.

A történet az 1900-as évek elején kezdődik, és máris egy szerelmi háromszögbe csöppenhetünk. Urbán Flóra, a gazdag budai ügyvéd lánya, beleszeret Sándorba, a "szegény emberbe", ez a vonzalom kölcsönös, ám Sándorunk Ilonkával is összegabalyodik, aminek "következménye" lesz. Ekkor jön be a krimi-szál a történetbe. Flóra a tragédia után megszökik, és titokban gyermeket hoz a világra. Majd mikor kibékülni szeretne apjával, újabb sorscsapás következik be számára. Bevallom, nagyon mérges voltam az apára, sőt, szinte gyűlöltem azért, amit tett! Ő lett a később az oka mindennek - legalábbis szerintem-, vagyis amilyen Flóra felnőtt asszonyként lett.
A történet ugyanis jónéhány év kihagyásával folytatódik, megismerhetjük Nellit, az árvaházban felnőtt kis ápolónőt. Az olvasó már ilyenkor sejti, hogy ki is ő, és egyre izgatottabban várja, mikor robban a bomba. Főleg hogy a szegény Nelli pont a gazdag Flóra fogadott fiába, Miklósba szeret bele. A könyv első részében még szimpatikus Flórának ilyenkor jönnek elő apja tulajdonságai, a keserűség, bosszúállás, más életének tönkretevése. Persze itt sem maradhat el az eltitkolt terhesség, szerelmesek elszakadása egymástól. Érdekes, mert én Miklóst jobban sajnáltam, mint Nellit.
Rengeteg fordulat van tehát a könyvben, szinte a legeslegutolsó oldalig tartogat izgalmakat. Az utolsó kb. 30 oldalt a munkahelyemen titokban olvastam el, mivel nem bírtam ki (túl hamar le kellett szállnom a villamosról), ezzel azt hiszem mindent elmondtam. 
Külön örültem, hogy számomra ismerős helyszínek is feltűnnek benne (pl. Újpest, Károlyi kórház.)
Lehet, hogy volt benne egy-két dolog, amit máshogy írtam volna, de nekem nagyon tetszett ez a könyv. Olyannyira, hogy eldöntöttem, Fábián Janka többi könyvét is elolvasom - remélhetőleg bent lesznek a könyvtárban, mert eddig nem nagyon láttam őket. Nem csoda.

A nagy sikerű Emma-trilógia és Az angyalos ház fiatal írónőjének fordulatos és megindító regényében a múlt századi Magyarország első évtizedei elevenednek meg a legfontosabb történelmi események és a korabeli hétköznapi élet apró történéseinek tükrében.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fognyűvő Manócska (Hanna Künzel, Günter Schmitt)

Gyermekkorom egyik emlékezetes könyvét szeretném most bemutatni nektek, amely a fogmosás fontosságára hívja fel a figyelmet. Főszereplője, Gergő, az a kisfiú, aki nagyon szereti az édességeket (csokit, cukorkát, nyalókát - innen a gúny-beceneve), a fogmosást azonban mindig elsumákolja. Egyik este egy zöld cukorfejű kis manó jelenik meg a szobájában, kalapáccsal a kezében. Másnap Gergő iszonyú fogfájásra ébred. A manócska ugyanis éjszak kifúrta a fogát! Vajon mi történik ezután Gergővel a fogorvosi rendelőben? Megváltozik az eset után? Gyerekként nagyon nagy hatással volt rám ez a könyv, sokáig abban a tudatban éltem, hogy lyukas fogainkat valóban egy gonosz kis manócska okozza. A könyv még ma is megvan szüleimnél, már 4 éves kislányom is jól ismeri, és szorgalmasan sikálja a fogát esténként. Sőt, legutóbb, mikor szegény nagypapájának fogorvoshoz kellett menni, megjegyezte: "Biztos nem mosott fogat!" :)) Sajnos nem tudom, hol lehet beszerezni a könyvet. Az antikvari...

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Egy bűbájos mesekönyvet szeretnék figyelmetekbe ajánlani, amely gyermekkorom nagy kedvence volt! Ez pedig nem más, mint A sün, akit meg lehetett simogatni . Most új kiadásban megvásárolható a Móra Kiadó gondozásában. A mesék szereplői mind állatok, és minden mesének van valamilyen tanulsága. Hasonlít a Vidám mesék re (szintén gyerekkori kedvenc), főleg, hogy ezt a könyvet is Vlagyimir Szutyejev illusztrálta. Kislányom a hétvégén, a negyedik születésnapjára kapta meg a könyvet, és már többször is el kellett neki olvasnom neki az elejétől a végéig! Nagy kedvence a két struccfióka, Fuj és Pfuj története, akik nem szeretik a tejbegrízt. Kedvence még az Egy darabka hol a háztetőn is, amely Csahosról, a kiskutyáról és Fehértappancsról a cicáról szól. De az összes mese bűbájos, hol vidámabb, hol meghatóbb befejezéssel.  Az állatok nevei is beszédesek,  pl. a csacsit Ábécének hívják, az egeret Morzsának, a kacsát Hápisápinak, a teknőst pedig Nekem-Aztán-Nem-Sürgős-nek....

Dr. Metzing Miklós: Gimnasztika

Mint látjátok, ismét nagyon eltűntem, ám ennek megvan az oka. Elkezdtem egy okj-s tanfolyamot, gyerekfitnesz oktatónak tanulok (a Zumba és Zumba Kids oktatói papírom ugye megvan, tartok is gyerekeknek órát, ám ez kevés, ezért is vágtam bele ebbe a tanfolyamba). Így mostanában ilyen olvasmányaim vannak, mint Dr. Metzing Miklós Gimnasztika könyve. Szerintem akinek nem kell levizsgázni belőle (mint nekem), annak is érdekes lehet ez a tankönyv. Bár viccesnek tűnhet laikusok szemében, hogy pálcikaemberekkel ábrázol, ezek mind-mind fontos elemek ahhoz, hogy jó órát tudjunk tartani, és ismerjünk minden mozdulatot. A könyv részletesen végigvezet minket a gimnasztika rejtelmein, kezdve az eredetével, alapfogalmakkal, de a gyakorlatrendszereket és a szakkifejezéseket is nagyon jól bemutatja. Mindez hol pálcikaemberekkel, hol képekkel is illusztrálva. Persze ahhoz, hogy valaki jó edző vagy tornatanár legyen, nem elég bemagolni a könyvet, hanem gyakorlatban is "nagyon ott kell len...